Krótka historia

Ochotnicza Straż Pożarna w Obicach powstała w 1928 roku. Założycielem jednostki był kierownik szkoły w Woli Morawickiej, Edward Reguła. Pierwszym naczelnikiem został Stanisław Klimczak. W 1933 roku jednostka została wyposażona w sikawkę ręczną. Przed II wojną światową rozpoczęto budowę drewnianej remizy strażackiej, którą ukończono w czasie wojny...

Czytaj więcej

BulletĆwiczenia taktyczno-bojowe ZIMA Grudzień 2017

14 grudnia 2017 r. na terenie parku linowego zbudowanego w lesie, zbiornika wodnego  w miejscowości Morawica oraz na przyległym parkingu odbyły się ćwiczenia taktyczno - bojowe pod kryptonimem "ZIMA XII 2017".
 
Tematem ćwiczeń była "Ewakuacja, udzielanie pomocy oraz poszukiwanie osób uwięzionych w parku linowym zlokalizowanym w lesie nad zbiornikiem wodnym, po przejściu silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu". Ćwiczenia zakładały, że podczas trwającego obozu przetrwania zorganizowanego przez młodzież na ternie parku linowego zlokalizowanego w lesie obok zbiornika wodnego w Morawicy, dochodzi do nagłego załamania pogody. Bardzo silny wiatr oraz obfite opady śniegu spowodowały, iż bardzo wiele połamanych drzew odcięło uczestnikom obozu drogę ewakuacji. W panice jeden z nich biegnie w kierunku zbiornika wodnego.  Kilka osób nie zdołało w porę opuścić, będącego na wysokości kilku metrów parku linowego, w wyniku czego jedna osoba ze złamaną kończyną dolną uwieziona jest w atrapie samochodu wiszącego 3 metry nad ziemią, a druga znajduje się na podeście około 6 metrów nad ziemią.
 
Wiele osób ma połamane kończyny górne lub dolne. Kilkanaście osób ma drobne obrażenia oraz objawy wychłodzenia organizmu. Wszyscy uczestnicy obozu mają odciętą drogę ewakuacji przez powalone drzewa. Dodatkowym utrudnieniem dla służb ratowniczych był brak możliwości dotarcia do poszkodowanych  z powodu powalonych i połamanych drzew.
 
Ćwiczenia miały na celu doskonalenie zasad ewakuacji dużej grupy osób z lasu po przejściu silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu oraz sprawdzenie dyspozycyjności sił i środków OSP (w tym z KSRG), jak również doskonalenie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy dużej liczbie poszkodowanych. Ponadto dzięki ćwiczeniom, strażacy zapoznali się ze specyfiką wielowątkowej akcji ratowniczej z elementami ratownictwa wodnego, jak również przeprowadzili rozpoznanie terenu pod kątem zagrożeń i dróg ewakuacyjnych.
 
W ćwiczeniach, które nadzorował Komendant Miejski PSP w Kielcach - bryg. Sławomir Karwat, udział wzięło 8 zastępów PSP, 4 zastępy OSP: Brudzów, Morawica, Obice, Wola Morawicka, oraz 16 pozorantów z Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Podczas ćwiczeń wykorzystano 2 łodzie motorowe do poszukiwań w wodzie, namioty ogrzewane oraz pojazd quad do transportu ludzi i sprzętu. Udział wzięła również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego "Kielce 3".
 
Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji ćwiczeń należą się burmistrzowi miasta i gminy Morawica - Panu Marianowi Burasowi.
 
 
źródło: strazkielce.pl
KOMENDA MIEJSKA
PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
W KIELCACH
Artykuł przeczytano: 404 razy

PrzyjacieleZaprzyjaźnione portale