Krótka historia

Ochotnicza Straż Pożarna w Obicach powstała w 1928 roku. Założycielem jednostki był kierownik szkoły w Woli Morawickiej, Edward Reguła. Pierwszym naczelnikiem został Stanisław Klimczak. W 1933 roku jednostka została wyposażona w sikawkę ręczną. Przed II wojną światową rozpoczęto budowę drewnianej remizy strażackiej, którą ukończono w czasie wojny...

W tym roku nasza jednostka po raz pierwszy w historii wzięła udział w Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Pożarniczych. Drużyna naszych seniorów zapewniła sobie ten start w ubiegłorocznych zawodach powiatowych, w których zajęła 2 miejsce, uznając wyższość jedynie druhów z Brudzowa. Strażacy z tej jednostki byli obrońcami tytułu mistrza województwa, co pozwoliło obu jednostkom z naszej gminy wystartować w Mistrzostwach Województwa Świętokrzyskiego.

Zawody odbyły się w Stopnicy w niedzielę 9 września. Nasi druhowie jechali na nie z ogromnymi nadziejami i wolą zwycięstwa. Masa treningów i mnóstwo poświęconego czasu wskazywały na dobre przygotowanie do rywalizacji. Po starcie w sztafecie nasza OSP była na 3 miejscu w stawce z czasem 55,70 s. Ćwiczenie bojowe poszło nieco słabiej i ostatecznie zajęliśmy 4 miejsce. Niedosyt był ogromny, tym bardziej dlatego, że do podium zabrakło 0,13 s. Jeśli chodzi o zwycięzców, to nie było niespodzianki. Mistrzem województwa została OSP Brudzów i w nagrodę pojedzie na przyszłoroczne Mistrzostwa Polski.

My ze swojej strony na pewno liczyliśmy na więcej, bo jesteśmy ambitni, ale 4 miejsce w województwie to jest naprawdę coś i trzeba na chłodno powiedzieć, że jest się z czego cieszyć. To największy sukces w sportach pożarniczych w historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Obicach. Nie powiedzieliśmy jednak ostatniego słowa, wiemy nad czym trzeba pracować i powalczymy w przyszłości o coś więcej.

Artykuł przeczytano: 186 razy