Krótka historia

Ochotnicza Straż Pożarna w Obicach powstała w 1928 roku. Założycielem jednostki był kierownik szkoły w Woli Morawickiej, Edward Reguła. Pierwszym naczelnikiem został Stanisław Klimczak. W 1933 roku jednostka została wyposażona w sikawkę ręczną. Przed II wojną światową rozpoczęto budowę drewnianej remizy strażackiej, którą ukończono w czasie wojny...

Czytaj więcej

BulletPOMNIK KU PAMIĘCI STRAŻAKÓW STANĄŁ W MORAWICY

Blisko metr ma święty Florian, który stanął na dwumetrowym postumencie marmuru tuż przed Centrum Samorządowym w Morawicy. - Długo zastanawialiśmy się, gdzie postawić ten pomnik. Ostatecznie wygrała ta lokalizacja i w mojej ocenie jest ona najlepsza, bo też mamy najlepszych strażaków. Wystarczy spojrzeć na dorobek naszych trzynastu jednostek, z których aż cztery znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Mamy najlepszych druhów w województwie i jednych z najlepszych w kraju, jeśli chodzi o zawody sportowo-pożarnicze i to we wszystkich kategoriach. Na naszych strażaków zawsze możemy liczyć. Ten pomnik trzeba było zbudować, bo zasłużyli sobie na to zarówno ci, którzy odeszli, jak i czynni druhowie, których ofiarna służba drugiemu człowiekowi nadal jest godna podziwu i uznania – podkreśla burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Marian Buras.
 
Pomnik został ufundowany przez strażaków, lokalnych przedsiębiorców, mieszkańców i samorząd gminy. - Powstał dzięki dobroci wielu ludzi. Strażacy prowadzili zbiórki pod kościołami na rzecz jego wybudowania. Można powiedzieć, że jest to pomnik wybudowany dzięki hojności całego społeczeństwa z terenu naszej gminy – podkreślał burmistrz, kierując wielkie słowa uznania i podziękowania do wszystkich darczyńców. - Nasi druhowie nigdy nie zawodzą. Zawsze są w pełnej gotowości do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi – dodał prezes Zarządu Miejsko Gminnego OSP RP w Morawicy, Zygmunt Domagała.
Uroczystość uświetniło podniesienie flagi państwowej, a poczet flagowy utworzyli strażacy OSP Obice w składzie: dowódca pocztu - Andrzej Śnioch, flagowy - Jerzy Śnioch, asystent - Paweł Latosiński. W ceremonii wzięli także udział druhowie: Stanisław Zawadzki, Fryderyk Śnioch, Krzysztof Jaworski, Sebastian Ryk, Piotr Śnioch, Damian Nowak, Maciej Czekaj i Szymon Czekaj.
 
źródło: www.morawica.pl
 
 
Więcej informacji i zdjęć pod linkiem:
Artykuł przeczytano: 599 razy

PrzyjacieleZaprzyjaźnione portale