Krótka historia

Ochotnicza Straż Pożarna w Obicach powstała w 1928 roku. Założycielem jednostki był kierownik szkoły w Woli Morawickiej, Edward Reguła. Pierwszym naczelnikiem został Stanisław Klimczak. W 1933 roku jednostka została wyposażona w sikawkę ręczną. Przed II wojną światową rozpoczęto budowę drewnianej remizy strażackiej, którą ukończono w czasie wojny...

Czytaj więcej

BulletHistoria

Ochotnicza Straż Pożarna w Obicach powstała w 1928 roku. Założycielem jednostki był kierownik szkoły w Woli Morawickiej, Edward Reguła. Pierwszym naczelnikiem został Stanisław Klimczak. W 1933 roku jednostka została wyposażona w sikawkę ręczną. Przed II wojną światową rozpoczęto budowę drewnianej remizy strażackiej, którą ukończono w czasie wojny. Kolejnymi naczelnikami byli: Wojciech Wieczorek, Józef Nowak, Feliks Mucha i Julian Zawadzki, który objął to stanowisko po ukończeniu II wojny światowej i piastował go przez pięćdziesiąt lat. W 1957 roku jednostka otrzymała wóz konny. W 1968 roku rozpoczęto rozbudowę nowej strażnicy, w której początkowo oddano tylko dwie salki.

W 1970 roku udostępniono do użytku już cały budynek strażacki. W 1978 roku druhowie dostali samochód pożarniczy – żuk. W 1980 roku, podczas 50­lecia OSP w Obicach nastąpiło wręczenie sztandaru, a funkcję naczelnika objął Fryderyk Śnioch, który pełni ją do dzisiaj. W 1993 roku jednostka została wyposażona w samochód star 266 GBM. W 2000 roku zostało wymienione pokrycie dachowe strażnicy wraz z zadaszeniem tarasów. Prezesami po II wojnie światowej kolejno byli: Władysław Wesołowski, Henryk Dalach, Henryk Wesołowski i Stanisław Zawadzki.

W 2005 roku powołano do życia dwie drużyny młodzieżowe – chłopięcą i dziewczęcą. W 2008 roku na potrzeby jednostki przekazano samochód pożarniczy star 244 GBA z OSP Wola Morawicka. W roku jubileuszu 80­lecia straży dziewczęta z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej wygrały Gminne Zawody Pożarnicze.

Przez lata działalności strażacy z jednostki OSP z Obic nie tylko gaszą pożary i niosą pomoc potrzebującym, ale również uczestniczą we wszystkich uroczystościach gminnych i powiatowych. 

PrzyjacieleZaprzyjaźnione portale